Schvátený kôň

Autor: Mário Bošanský | 16.1.2012 o 16:56 | (upravené 17.1.2012 o 19:06) Karma článku: 1,63 | Prečítané:  322x

Prečo sme gorilie deti? Prečo sme boli schopní len zvonka organizovanej čajovej nežnej revolúcie? Prečo sme cynickí a neveríme v spravodlivosť? Prečo sa vraví o slobode a demokracii kriticky a kategoricky?

Asi sme zabudli, že veci nie sú čierne a biele, ľudia nie sú dobrí a zlí. Že svet je farebný a vyvíja sa. Preto i revolúcia, ktorú spomínam by nemala skončiť, mala by mať dynamiku v ľuďoch, v ich hlavách a činoch. Sme zodpovední nielen za svoje životy. Keď nespravíme určité veci teraz, možno ich neurobíme už nikdy. Niektoé príležitosti sú nevratné. Aj keď to je nepríjemné, mali by sme aktivitou meniť veci, stavy, situácie.

Prečo kôň, keď je schvátený zastaví? Tam, niekde v hĺbke lesa sa zrazu spamätá a začne hľadať cestu domov, či cestu do bezpečia, možno do bezpečia stáda.

Prestane cítiť nebezpečie a zastane.

auu.jpg

Naši politici, veď to je proti prirodzenosti, nemali dôvod zastaviť. Možno doteraz necítia, že by mali zaraziť päty a zastať. Včas zastať a vrátiť sa. Veď ich nenútime.

My sme sto percent, politik je špička ľadovca a tlačí sa v rámci poskytnutých okolností hore. Schopnejší je vyššie.

Je otázne, či je lepšie hodiť napr. cukríky medzi skupinu detí, lebo budú sa o ne biť, cukríkov je nedostatok a čas môže hrať v neprospech pomalšieho...Keď je niečoho málo, býva v spore možnosť konfliktu. Možno by sa to dalo riešiť i tak, že každé dieťa dostane presný počet z cukríkov. Nespokojní budú tí schopnejší a rýchlejší. Možno sa zastaví prirodzený beh vecí či vzťahov, zabije sa motivácia. Možno u rýchlejšieho sa tak nikdy nevybuduje pocit veľkorysosti a chuti rozdávať. Možno však, ak nebude cítiť tlak, silu a dôstojnosť iných detí, ak budú až ta pomalé pasívne a "hlúpe", že zabudne na veľkorysosť a začne stav lakomstva, chamtivosti.

Chcem povedať, že aktivitou nemusíme pomôcť len sebe, pomáhame dávaním hraníc i tomu, kto jazdí cestou zakázanou rýchlosťou..a nechce sa dať chytiť, schvátený, za hranicami zdravia...

Keby som nekreslil, do synovej kresbičky, nebude úvaha...

že je to proces...že i povedomie o tej revolúcie sa vyvíja, i pojmy sloboda, demokracia, práca...má v rámci životnej skúsenosti iný obsah a to môže mať dosah...

Našiel som k téme náhodou 57. hexagram I Ting - u (vietor), píše sa: Vietor preniká všetkým, pôsobí skryto, bez zjavného násilia. Preniká do každej štrbinky a v tom je jeho sila. Žiadna temnota neodolá tomu, kto sa prejavuje jasne, bez násilia, kto si zachová rozhodnosť a vytrvalosť. Zároveň môže potrebovať pomoc aktívneho a energického človeka. Malý môže dosiahnúť úspech len keď je vytrvalý a získa podporu silného.

Akoby o spravodlivosti, duchu národa...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?