Pocit z prežívania pospolitosti

Autor: Mário Bošanský | 16.11.2014 o 11:02 | (upravené 16.11.2014 o 19:08) Karma článku: 2,30 | Prečítané:  245x

...boli sme na rodinnom koncerte v Slov. filharmonii, deti v ramci tomboly vyhrali darceky. 5 deti malo stastie, Sme im zatlieskali, ako socialna spravodlivost, solidarita. Socialna demokracia. Potom pozeram, ze bola tam i byvala ministerka prace soc. veci a rodiny a jedna vyherkyna je asi jej vnucka. Co ona nema pravo vyhrat? Nemoze to byt len nahoda a nie dojem nenazranosti, system zitia v style Lapaska? Potom sme isli uz rozdeleni, len so synom. a nahodou natrafili v Klariskach na vystavu - prave otvarali vystavu fotiek... Nenapadni hrdinovia v zapase s komunizmom. a tu ini ludia, zili presvedcenim, radsej v base v uranovych baniach ako len tak mat prospech, ked sa da pre neho rozhodnut, nejake to tucne koryto. Uplne sa to vyvazilo. Jak Farma zvierat...A preto ten 17.11. som na namesti i keby o barlach ...jak ta byvala ministerka v tej filharmonii...dnes podvecer..."komunisticke svine", konecne som pochopil ten vyraz...

 

 

 

Čo je vlastne kultúra? Keď som bol so synom pred rokmi v SND - Deň otvorených dverí, kde zdarma mali ľudia lístky na operu, tak demonštratívne, tí rovnejší, nám dali najavo, že my sme v inom postavení, že sme boli menej šikovní, menej sme sa vyznali v tom, ako to chodí v praxi... buď máme menšie právo sedieť na predstavení a vychutnávať dôstojné umenie. ..

Podobné kreatúry sme zažili i včera v Slovenskej filharmónii, akoby pozlátko dôstojnosti, post na výslní, priťahoval prázdnych. (Prázdni ľudia chcú vládnuť, smejú sa nám do očí...)

Celý nechutný zážitok, keď práve vnučka bývalej ministerky vyhrá igelitku s tombolovým darčekom je príznačný pre kultúru, ktorá tu je od vzniku Slovenskej štátnosti ako takej. Či bola i za Rakúsko - Uhorska možno polemizovať. Dôkazy možno nájsť v dielach napr. J. Jesenského...či Mila Urbana...a iných.

Teda, zdanie, že mocný je komunista, alebo, že mocný je sociálny demokrat, nič nemení na tom, že rovnejší a rovní neťahajú za jeden povraz. Spravodlivosť je o určitom delení medzi tých, ktorí to buď potrebujú, alebo majú nejaké právo. Právo na základe určitej legitimity.

Výstava v Klariskách hovorí o opačnom póle.

Napr. vnútorná sloboda človeka s presvedčením, ktorý po maturitnej skúške (18 ročný?) bol odsúdený na 18 rokov na basu a prácu v uránových baniach...teda na smrť...

Citáty, kde spokojný napriek nespravodlivosti vydávajú neskutočné myšlienky...

Rozhodovanie medzi ekonomickými - hmotnými - statkami a schopnosťou naplnenia (opak prázdnoty a povrchnosti) napriek vonkajšiemu útlaku.

Odporúčam výstavu. Odporúčam i demonštráciu k hodnotám 17.novembra, ktorá bude zajtra.

O slobodu treba neustále bojovať. Nejde o ct prístroj, kachličky, bazény, betónovej ploty, ktoré delia nakradnuté od verejnosti na úkor ktorej jednotlivec užíva pozemské pohodlie...

Bol som tam na Námestí SNP v piatok. Silné bolo, keď spomenuli platenie daní našich otcov, dedov a ich možnosti dôstojného života či ošetrenia v nemocnici napriek tomu. Ako žijú, cestujú, ako sú ošetrovaní. Sestrička vraví, ako ich nútia šetriť zdravotníckym materiálom, ako prepúšťajú, aby mali zdroje na výplaty..a potom príde nominant, ktorý to má kontrolovať v záujme verejnosti, občanov a odtrhne z celého koláča dajme tomu tretinu...lebo niekto je ozajstný "vnútorný zákaznik" a iní sú len takí ...na papieri...

O možná tombola, keď vyhrá lístok, ktorý nebol v osudí je len taká hra mimo dodržiavania pravidiel...sto detí s lístkom a vyhrá nejaké nezvyčajné číslo. Radosť je opodstatnená...a možno ani lístok si netreba kúpiť, keď to niekto "umí", kto vie...25 rokov sa nemení podstata  - zakrývanie očí, mlčanie...neschopnosť verejného prežívania pocitu "pospolitosti".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?